Okolí

KAM ZA ZÁŽITKY PĚŠKY, NA KOLE I AUTEM?

MY DOPORUČUJEME:

Povydří (5 km)

Tříjezerní slať (7 km)

Prášily (8 km)

Kašperské Hory (12 km)

Centrum obce Srní (1,5 km)

Ačkoliv se jedná o čtvrtou nejmenší obec v České republice, přesto nabízí veškerou občanskou vybavenost horského střediska – restaurace, kavárny, obchod s potravinami, poštu, hotel s bazénem, saunou a sportovní halou, infocentrum či benzínovou pumpu. Doplňte své zásoby v místní samoobsluze COOP, pak vezměte děti na zákusek či zmrzlinu do Slunečné kavárny, a na závěr se zastavte hned vedle v hospodě Pod Smrkem na jedno orosené a pokláboste s místními či hostinským Fandou Jiříkem. Druhý den už vás bude na návsi srdečně zdravit každý, jako byste tu bydleli roky.

 

Minipivoar U Zlatého Srnce (co by kamenem dohodil, nejdéle však 400 metrů)

Kdo z Vás je „pivorád“, jistě hned popříjezdu nevynechá krátkou procházku do nedalekého penzionu a minipivovaru u Zlatého Srnce. Nabídce zde vařených piv hořkých jako křen nelze odolat. Pokud budete mít štěstí a bude zde i majitel a sládek v jedné osobě, rád vás provede svým sklepním královstvím a nadšeně zodpoví každou otázku týkající se zdejší výroby piva. Nevaří ho totiž naštěstí jen pro peníze, ale hlavně pro radost.

 

Vchynicko – Tetovský plavební kanál (0,5 km)

Unikátní technická památka 13,6 kilometrů dlouhého umělého vodního toku, vybudována podle projektu inženýra Josefa Rosenauera v letech 1799-1800, podle které je možné rovinatým terénem pohodlně dojít až na Rechle a dále na Modravu. Vhodná i pro začínající cyklisty. A až se budete procházet po jeho březích, budete v paměti těžko lovit hezčí místa!

 

Hauswaldská kaple (3 km)

Dávné poutní místo s údajně zázračným pramenem, známé na obou stranách hranic jako Šumavské Lurdy, které také vypůjčilo název našemu domu. Nezapomenutelná procházka na místo se silnou pozitivní energií, nesmazatelně spojené s historií a osidlováním okolí.

 

Vlčí výběh Srní (3 km)

Možnost pozorování polodivoce žijící vlčí smečky nabízí nevšední zážitek pro velké i ty nejmenší. Přivstaňte si a zažijte pozorování původní šumavské šelmy nerušeně ostatními návštěvníky.

 

Povydří (5 km)

Pohledy do hlubokého údolí naší vůbec nejkratší řeky Vydry poskytuje jednu z nejznámějších scenérií ze Šumavy. Vydejte se zpět přes Klostermanův most a Horní Hrádky, okolo chalupy tety kapitánky Vinické, které neunikl žádný pachatel z širokého okolí:) Krásu tohoto místa oceníte nejen proto, že se mu naštěstí nejsilnější proud turistů většinou vyhne.

 

Antýgl (6 km)

Místo známé především tradičním kempovacím místem je nesmazatelně spojené s osidlováním této části Šumavy. Místo zmiňované již od roku 1 500 s původní Králováckou rychtou je dnes němým svědkem zašlých časů a skvostem místní lidové architektury.

 

Oblík (6 km)

Nezapomenutelné výhledy na Srní z ptačí perspektivy i po širokém okolí nabízí se svými 1 225 metry nedaleký vrchol Oblík. Vydejte se na něj večer přes Zelenohorské chalupy, budete-li mít štěstí, setkáte se cestou i se vzácným obyvatelem okolních lesů, tetřevem hlušcem.

 

Tříjezerní slať (7 km)

Typické šumavské vrchovištní rašeliniště, na kterém se vyskytuje mnoho vzácných rostlin. 250 m dlouhá okružní naučná stezka vede kolem tří rašelinných jezírek, podle kterých dostala slať jméno. Tříjezerní slať je nejmenší z celkem tří zpřístupněných rašelinišť na české straně Šumavy.

 

Poledník (8 km)

Snad nejdominantnější vyhlídkový vrchol v okolí, který je se svými 1 315 metry z mnoha míst Šumavy nezaměnitelný díky své 37 metrů vysoké rozhledně. Jako na dlani odsud budete mít nejvyšší šumavské velikány, jimiž jsou Grosser Arber (1 456), Grosser Rachel (1 453 m) či Lusen (1 373 m) se svým kamenným mořem na vrcholu. Když budete mít štěstí, za inverzního počasí je Poledník jedním z mála míst na Šumavě, odkud je možné spatřit vzdálené Alpy. Na poledník vyjdete pěšky i na kole, v zimě pak ve strojově upravovaných běžkařských stopách.

 

Prášily (8 km)

Obec původního jména Stubenbach, byla dříve známa svou výrobou skleněných výrobků či nástěnných hodin. Dnes nabízí pohled do typické šumavské obce. Skvělé výchozí místo k Prášilskému jezeru, na Gsenget, Poledník, Novu hůrku, Jezero Laka, Dobrou vodu, údolí Křemelné a mnoha dalších skvostů šumavské divočiny. V širokém okolí vyhlášený hostinec U Michala, s velkou letní zahrádku a dětským hřištěm, pak uspokojí očekávání snad každého poutníka.

 

Modrava (10 km)

Jedna z nejznámějších obcí celé Šumavy je dnes typickým horským střediskem se vším pozitivním i negativním, co k tomuto označení patří. Ideální výchozí místo do dalších známých cílů, jako je Březník (Pürstling), údolí Roklanského potoka, Ptačí nádrž a mnoha dalších. Vynikající nabídka gastronomických služeb i ráj milovníků malých lokálních pivovarů. Nejmenší návštěvníci by jistě neměli vynechat zdejší návštěvnické centrum zvané Dřevák, kde si mimo jiné mohou hned nabarvit jednu ze zde nabízenou dřevěných hraček.

 

Kašperské Hory (12 km)

Královské město založené již na přelomu 12. a 13. patří k nejstarším osídleným místům horní Šumavy. Původně hornické město si dodnes zachovalo mnoho ze své krásy a jeho středověký genius loci na vás dýchne téměř na každém kroku. Dnes významné turistické centrum s pestrou nabídkou kvalitní gastronomie. Nevynechejte návštěvu muzea hraček, motocyklů či piva, nebo procházku po Zlaté stezce.

 

Kašperk (15 km)

Nejvýše položený královský hrad v Česku (886 m.n.m.) je dominantou širokého okolí a je možné jej spatřit z mnoha i vzdálených míst Šumavy. Jeho návštěva stojí rozhodně za to, navzdory strmému výstupu, který po staletí přirozeně bránil jeho majestát.

 

Kvilda (16 km)

V současné době jedno z největších středisek centrální Šumavy. Výchozí místo k prameni Vltavy, Černou horu, Bučinu, Knížecí pláně. V zimě jedno z nejchladnějších míst u nás, kde je možné se prohánět na běžkách mnohdy ještě o Velikonocích, v létě ve švech praskající turistický uzel, který si nezadá s alpskými středisky. Své kouzlo si toto místo však i nadále pevně drží.

 

Železná Ruda (28 km)

Tomuto největšímu středisku zimních sportů na Šumavě se v posledních letech pomalu vrací mnoho ze své kdysi zašlé krásy. Nové ubytovací možnosti i rezidenční bydlení přináší do tohoto horského městečka opět život, a to je dobře. Chcete-li strávit den na sjezdovkách, určitě se vyplatí ještě kousek popojet do lyžařského střediska na Velkém Javoru, kde kvalita sjezdovek i vleků dosahuje Alpských standardů.

 

Centrum národního parku Luzný, Bavorsko

Jak možná víte, první z dnes velmi oblíbených projektů Stezek v korunách stromů byl vybudován na bavorské straně Šumavy, poblíž návštěvnického centra Luzný u obce Neuschönau. Návštěva zdejší 1.300 metrů dlouhé stezky zavěšené 8 – 25 metrů nad zemí v podobě lávek a obřího spirálovitého chodníku ve tvaru vejce je nezapomenutelným zážitkem. V přilehlém areálu s výběhy původních šumavských zvířat, kde nechybí snad žádný z původních druhů včetně medvěda hnědého, můžete strávit několik hodin putováním a pozorováním zvěře v jejich přirozeném prostředí. Dopravit se sem můžete jak vlastním autem přes Železnou Rudu, tak v létě místními autobusy přes hraniční přechod na Bučině a dále spojem, který navazuje hned na bavorské straně.